Ak jeden výstup nestačí, môže to byť náhoda. Ak sa to však stáva pravidelne, na vine je pravdepodobne chyba riadenia údržby. Naučte sa, ako problémom predchádzať.
Opakované výjezdy se prodraží
Při managementu údržby je důležité myslet na to, aby byla práce dobře naplánovaná a probíhala efektivně. Protože čas jsou peníze – a v technických službách to platí dvojnásob.
Když tedy musí technici ke stejnému problému vyrážet do terénu několikrát, je to problém. A to hned z několika důvodů:
- Nevypadáte dobře před zákazníkem
Ak sa váš počítač hneď po oprave opäť pokazí, vypovedá to o kvalite služby. V priemyselnom prostredí to funguje rovnako. Aj keď problém nie je vždy na vašej strane, zákazník zvyčajne vníma opakované výjazdy negatívne.
- Za čas techniků si připlatíte
Čím déle výjezd do terénu trvá, tím více se prodraží. Obzvlášť, když kvůli němu musí technici pracovat přesčas. Opakované výjezdy navíc znamenají vyšší spotřebu paliva, eventuálně i materiálu.
- Odstávky trvají déle
Keď sa zastaví doprava, podnik prichádza o peniaze. A ak problém neodstránite hneď na prvýkrát, tieto náklady sa zvyšujú. Okrem toho sa vám začne hromadiť pracovné zaťaženie - vo výrobe aj v servisnom oddelení.
Proč k opakovaným výjezdům dochází?
Každý proces má své slabiny a řízení údržby není výjimkou. Proto i zde mohou nastat různá nedorozumění v týmu nebo při komunikaci se zákazníkem. Stává se také, že méně zkušený technik špatně vyhodnotí problém – a navržené řešení jednoduše nefunguje. Někdy rovněž pracovníkům chybí potřebné vybavení nebo technická dokumentace.
Co se s tím dá dělat?
Počet opakovaných výjezdů můžete zredukovat několika způsoby. Prvním z nich je lepší organizace práce a její digitalizace:
- Technik by měl vždy vědět, kdy na jaké místo jede a kterého zařízení se nahlášený problém týká. V tomto ohledu se velmi osvědčují záznamy v systémech pro management údržby, jako je Lumnio. Zde najde technik seznam úkolů, které musí v danou chvíli splnit, a pravidelný servis nebo kontroly si může naplánovat i dopředu.
- Jakmile technik dorazí k zákazníkovi, měl by snadno zjistit, které zařízení má opravit – a o jakou závadu jde. Zásah tak proběhne na správném zařízení a rychleji. Lumnio například technikům automaticky zobrazí pouze zařízení, která se nachází v dané geolokaci. Technik poté pouze načte štítek stroje (ať už jde o QR kód nebo běžný text) a systém zařízení identifikuje. A po provedení úkolu aplikace automaticky vygeneruje protokol o činnosti.
- Technik při své práci mnohdy potřebuje nahlédnout do technické dokumentace. Místo návratu do kanceláře a hledání papírových návodů může mít veškeré informace přímo v místě zásahu – například v tabletu.
- Rutinní činnosti lze standardizovat a předem naplánovat, typicky do systému pro údržbu.
- Sbírejte o zásazích co nejvíce dat. Pomohou vám odhalit slabá místa vašich procesů. A na jejich základě vytvoříte i hodnotící kritéria pro zaměstnance.
Výrazný vliv na úspěšnost zásahů má také proškolenost vašich techniků. Zkušenější technici logicky dělají méně chyb. To však neznamená, že si s obtížným úkolem nemůže poradit nováček. Stačí, když má k ruce zkušeného mentora – nebo přehledně zpracovaný pracovní postup.
Tip! V systému Lumnio technik najde znalostní bázi všech pracovních postupů, včetně fotografií či nahrávek z místa. V případě potřeby ho navíc systém spojí s dispečinkem, kde sedí zkušenější kolega.
Potřebujete zefektivnit výjezdy techniků?
Vyzkoušejte bezplatnou zkušební verzi systému Lumnio nebo se obraťte na naše experty, kteří vám navrhnou nejvhodnější řešení.